Fiú, vagy lány?

A nemek meghatározása néha nem könnyű


Honnan lehet tudni, hogy milyen nemű?

A hullámos papagáj tulajdonosok általában szeretnék megtudni, milyen nemű kis kedvencük, még akkor is, ha nem tenyésztési céllal vették. A kereskedésben sokszor megesik, hogy téves információt adnak róla, mivel nem feltétlenül hullámos papagáj szakértők az ott dolgozók. 

De ne aggódj, többféle módon kideríthető, hogy a madarad fiú vagy lány, azaz szakszerűbben kifejezve hím vagy tojó.

A nemek közti különbség
A nemek közti különbség

Első és leginkább közismert módszer, hogy megnézed milyen színű a papagáj viaszbőre. A viaszbőr, vagy viaszhártya a madár csőre felett, az orrnyílások körül elhelyezkedő húsos rész. Alapesetben ha kék, akkor hím, ha rózsaszín, akkor tojó. Ez azonban nem ennyire egyszerű! Függ az életkortól, a tollazat színétől és a tenyészidőszaktól is.

A hullámos papagáj fiókák mindannyian rózsaszín viaszbőrrel születnek. A fiókáknak teljesen fekete, vagy lilás a szeme, íriszkarika nélkül. Feketén színezett a csőrük, s a homlokuk is feketén csíkozott, nincs még meg a jellegzetes maszk az arcukon. (Bizonyos színváltozatokra ez nem teljesen igaz.) Miután elhagyják a fészket és megtörténik az első vedlés, megváltozik a fiókák külseje és a viaszbőr színe is változni kezd. A 3 hónaposnál fiatalabb fiókák nemének megállapítása ezért komplikált feladat. A viaszbőr színe nagyjából 1 éves korban éri el végleges árnyalatát.

A hímek viaszbőrének színe lehet:

  • lilásrózsaszín
  • lila
  • világoskék
  • királykék
  • liláskék

A tojók viaszbőrének színe lehet: 

  • rózsaszín
  • világoskék fehér gyűrűvel az orrlyukak körül (a hímeknek soha nincs ilyen gyűrűje)
  • fehér
  • barnásrózsaszín
  • barna
Útmutató a hullámos papagáj nemének megállapításához
Útmutató a hullámos papagáj nemének megállapításához

Egyéb jellemzők vizsgálata

Ha még mindig nem vagy biztos a papagájod nemében, további segítség, ha megnézed a viaszbőr méretét, a fej formáját, a madár viselkedését.

Viaszbőr mérete:

A hím viaszbőre nagyobb és sima, a tojó viaszbőrének mérete valamivel kisebb és durvább a textúrája. Tenyészidőszakban mindkét nemnél enyhén besötétedik a színe, a tojóé pedig megvastagszik a hormonok hatására.

Fejforma:

A hím madarak homloka domborúbb, ettől kissé szögletesebbnek látszik profilból nézve a fejük. A tojó homloka laposabb, fejformája profilból lekerekítettebb, csapottabb.

Viselkedés:

A hím játékosabb, társaságkedvelőbb, barátságosabb. A tojó viselkedése sok esetben agresszívabb, temperamentumosabb. A hím gyakran fel-le mozgatja a fejét és az ülőrúdhoz, vagy a kalitka rácsaihoz dörzsöli, izgatottan tipeg, ugrál ágról-ágra (násztánc). Az azonos nemű madarak is etetik egymást!

Hang:

A hímek hangosabbak, jobban szeretnek fecsegni, mint a tojók. Csiripelésük hosszabb, dallamosabb. A tojók kevésbé dallamos, gyakran dühös hangokat adnak ki.

Csípés:

A tojók általában sokkal keményebben csípnek, mint hímek és a megcsípett dolgot erősen tartják, nem engedik el.

A tojók viselkedése harciasabb
A tojók viselkedése harciasabb
© 2024 Minden jog fenntartva
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el