Hagoromo hullámos papagáj
A hagoromo (más néven japán, vagy helikopter) hullámos papagáj lenyűgöző tollazata miatt válik napjainkban egyre népszerűbbé hazánkban. Színezete, viselkedése, tartása megegyezik a sima, normál hullámos papagájéval, tollazatában viszont lényeges eltérések mutatkoznak.

A hagoromo hullámos papagáj eredete
A hagoromo hullámos papagájt az 1960-as években tenyésztették ki Japánban. Elnevezése különleges megjelenésére utal. A japán "hagoromo" kifejezés egy tollas kimonó neve, mely Tennin, egy buddhista spirituális lény viselete, aki a mi kultúránkban leginkább egy angyalhoz hasonlítható.
Mi a különbség a normál és a hagoromo papagáj közt?
A hagoromo hullámos papagáj a címeres madarak tudatos, szelektív keresztezésével jött létre.
A hagoromo madarak a fejükön és a hátukon címert viselnek, ami azt jelenti, hogy a tollaik nem simán, hanem egyetlen középpontból kiindulva körkörösen nőnek. Nagyon jellegzetes a hát tollazata, ahol a szárnyak legfelső részén lévő 18 tollacska különböző irányokba mutat, s így csodálatos, virágszirom-szerű látványt nyújt. A fejen lévő címer pedig cuki "frufrus frizurát" eredményez. Vannak olyanok is, akiknek csak a fejükön alakul ki címer, vagy a hátukon, a szárnyak közt láthatók felborzolt tollak.
Méretük valamivel kisebb a normál hullámos papagájénál. Testsúlyuk általában 20-35 g között van. Élettartamuk azonos.
Én magam is rajongok a hogoromo hullámos papagájokért, s tartok is ilyeneket. Biztosan állítom, hogy ez az egyedi megjelenésű tollazat egyáltalán nem akadályozza őket a mozgásban, vagy a repülésben.
A hagoromo mutáció tenyésztése
A hagoromo mutáció csak akkor jelenik meg, ha a fióka dupla faktoros hagoromo génekkel rendelkezik. Ellenkező esetben a címer minősége nem lesz megfelelő.
A hagoromo madarak párosodhatnak normál hullámos papagájokkal is, ekkor azonban a címerek nem lesznek láthatók, vagyis a fiókák kinézetre teljesen megegyeznek egy normál hullámos papagájjal. A fiókák azonban génhordozók lesznek, tehát örökítik a hagoromo gént. Ez azt jelenti, hogy egy másik génhordozóval párba állítva újra előhozható a mutáció.