Szelídítés

Hullámos papagáj a barátom


Mennyi idő, amíg megszelídül?

A hullámos papagájok általában szeretik az emberi érintést és az ember társaságát, de van olyan, amelyik számára ez riasztó. Náluk is előfordulnak különböző viselkedésű egyedek, ahogy az emberek sem egyformák.

A szelídítést legjobb minél fiatalabb, 3-4 hónapos korban elkezdeni. Az egyedül tartott hím madarak esetében lehet a legnagyobb eredményt elérni, de nem lehetetlen akkor sem, ha egy pár van együtt, vagy idősebb a madarad.

Ne várj csodát azonnal! Csak sok-sok türelemmel és kitartással érheted el a sikert. Néha hosszú hónapokba telik, de olyan is előfordul, hogy kudarcot vall minden törekvésed.

Minél fiatalabb, annál könnyebben szelídül
Minél fiatalabb, annál könnyebben szelídül

Hogyan kell elkezdeni?

A frissen hazahozott papagájnak hagyj elegendő időt arra, hogy megszokja új otthonát. Ez nagyjából 2 hét. A kalitkáját szemmagasságban helyezd el egy olyan helyiségben, ahol gyakran tartózkodsz. Beszélgess hozzá naponta többször, vagy akár énekelhetsz is neki. Ülj le a kalitka elé és foglalkozz vele minden nap kb. 20-30 percet, vagy amíg figyel rád. A hangod legyen halk, nyugodt, ne tegyél hirtelen mozdulatokat felé, mert ettől megijed.

Amikor már a közeledben nem viselkedik félénken a papagáj, a rácson keresztül adj neki valamilyen csemegét. A legtöbb hullámos papagáj él-hal a fürtös kölesért, próbálkozz azzal. Tapasztald ki, a tiédnek mi a kedvence, mivel lehet leginkább motiválni.

Ha a rácson keresztül már gond nélkül elfogadja a csemegét, a következő szintre léphetsz. Óvatosan nyisd ki a kalitka ajtaját, tedd be a kezed és csak tartsd ott. Ha már nem fél a kezedtől, nyújts felé kölest. Ne tedd közel hozzá a kezed, inkább fogd a köles hosszú szárát és engedd, hogy a végéről csipegesse le a madár a magokat. Fogd egyre közelebb a csőréhez napról napra. Próbálkozhatsz azzal is, hogy végül a tenyeredbe teszed a finomságot.

Ne feledd, közben beszélj hozzá barátságosan, dicsérd meg!

A hullámos papagáj kedvenc csemegéje a fürtös köles
A hullámos papagáj kedvenc csemegéje a fürtös köles

Már nem fél a kezemtől!

1-2 hét alatt hozzászokik a papagáj a kezedhez. Ekkor úgy kínáld neki a kölest, hogy csak úgy érje el, ha az ujjadra ül. Ehhez tartsd az ujjad közvetlenül az ülőrúd elé, a madár lábától egy picivel magasabbra. Így könnyű lesz neki átlépni a rúdról az ujjadra. Enyhén érintsd meg az ujjaddal a mellkasát. Ha nem ül fel az ujjadra, ne adj neki kölest. Pár perc múlva próbáld meg újra.

Ne keseredj el, ha elsőre nem megy, ehhez nagy bátorság kell. Engedd, hogy a saját tempójában haladjon. Először talán csak az egyik lábával kapaszkodik meg az ujjadban, később mindkettővel rálép. Hagyd hogy az ujjadon üljön, érezze a kezed kellemes melegét. Ha elveszti az érdeklődését, vagy megijed, stresszessé válik, fejezd be a foglalkozást. Csakúgy mint nekünk, a hullámos papagájnak is lehetnek rossz napjai.

Ha magabiztosan ül az ujjadon, kiveheted a kalitkából
Ha magabiztosan ül az ujjadon, kiveheted a kalitkából

A cél: kivenni a kalitkából

A következő feladat a papagáj kiemelése a kalitkából. Ehhez jó ha a kalitkaajtó közelében van elhelyezve az ülőrúd és nincs semmilyen akadály (játék, tál) előtte.

Amikor már magabiztosan ül az ujjadon benn a kalitkában, próbáld meg óvatosan, lassú mozdulattal kivenni a kalitkából a kezed a rajta ülő madárral együtt. Vigyázz, hogy be ne üsse a fejét. Beszélgess hozzá a kalitkán kívül, jutalmazd meg fürtös kölessel, majd tedd vissza. Talán ez sem fog elsőre sikerülni, hiszen a madár még a kalitkában érzi magát biztonságban, de ne add fel.

Ha ezt begyakoroltátok, vidd át más helyiségekbe is, ültesd fel a válladra, a kalitka tetejére, vagy egy kalitkán kívüli ülőrúdra és úgy foglalkozz vele. Adj neki különféle játékokat, simogasd a mellkasát, fejét, nyakát, taníts neki néhány szót. Hagyd, hogy közben ismerkedjen a környezetével, szabadon mozogjon, repüljön ha kedve tartja.

A beszédtanításról tudni kell, hogy ez nem valódi beszéd, hanem csak hangutánzás. Ha szeretnél belevágni, akkor hangsúlyosan, lelkesen hangszínen ismételgesd neki a kívánt szót, hogy felkeltsd az érdeklődését. Egyszerre mindig csak egyet és ne tartson tovább 10 percnél, mert elég fárasztó a madárnak. A jutalmazásról se feledkezz meg! Az egyedül tartott hím hullámos papagájoknál lehet a legnagyobb sikereket elérni.

Ha úgy szoktatod, hogy csak akkor jöhet ki a kalitkából ha az ujjadra ül, s mindig azonos időpontban, alig várja majd a mindennapi találkozást.

Öribarik :-)
Öribarik :-)

Mi lesz, ha nem tudom visszatenni?

A papagájodat soha ne akard megmarkolni, ezt a legtöbb nem szereti. Ne fölülről nyúlj felé, mert ez ijesztő számára, ösztönösen támadásnak véli, menekülni fog. Ha megcsípi az ujjad, soha ne büntesd, ne üsd meg, egyszerűen ne reagálj rá.

Ha nem akar magától visszamenni a kalitkába, fürtös kölessel csalogasd vissza. Csak végszükség esetén fogd meg, de ne kergesd. Bármilyen szelíd a madarad, ez minden esetben stresszt okoz neki. Legjobb ha kesztyűt húzol, vagy takard le puha törölközővel, kispárnahuzattal, esetleg használj fogóhálót. A kellemetlen élményt ne kösse a kezedhez ha már ennyit dolgoztál a bizalom kiépítésén! A hullámos papagáj nagyon apró és törékeny lény, mindig gyengéden tartsd a kezedben és közben megnyugtató hangon beszélj hozzá.

A beszéden kívül egyéb dolgokra is tanítható

A legügyesebb papagájokat néhány trükkre is meg lehet tanítani, de ez már a haladó szint. Íme egy egyszerű, de nagyon cuki produkció, amely a hullámos papagájok kiváló egyensúlyérzékén alapul: 

© 2024 Minden jog fenntartva
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el